• the rent: CZK 35 000
  • Share:
ABOUT PROPERTY

This spacious 2-bedroom (3+kk) luxury apartment is located in the city center on Ulrichovo náměstí next to the pedestrian zone close to many lovely bars, cafes, restaurants and shops. Public transportation is close by with great access to the rest of the city via the main bus and train station (only 7 minutes away).

The building was completely refurbished and modernized in 2018.
The fourth floor apartment (approximately 105 m2) is reached by elevator. The interior benefits from a lot of natural light as well as beautiful view of the square. The apartment has two bedrooms (one bedroom comes with a large separate dressing room, the other is to be equipped according to the tenant’s preference), a spacious bathroom with a bathtub, shower and double sink, and a separate WC. There are 2 technical rooms with a washing machine and dryer and a vast open-plan living/dining room (46 m2). This room is fitted with a comfortable leather sofa and a dining table (large enough to seat 6), as well as a large wall-mounted flat screen TV with cable. The kitchen opens onto the dining area and is fully equipped with all necessary appliances and utensils. There is an island that opens up into the living/dining area. The interiors have contemporary, clean and modern design in shades of white. There are wooden floors throughout.

There is a bus stop right in front of the house with excellent access to other urban areas, 7 minutes to the main bus and train station. The apartment is free to move in immediately.

The rental service of this property is provided by a qualified real estate broker – ISO 17024 certification, certification institute of the University of Economics, Prague. Certificate number 238/2020.

POPIS NEMOVITOSTI

Pronajmeme luxusní, prostorný byt 3 + kk v centru Hradce Králové na Ulrichově náměstí vedle pěší zóny známé svými kavárnami, restauracemi, bary i obchody. Budova je kompletně zrekonstruována a modernizována v roce 2018.

Byt s výměrou cca 105 m2 se nachází ve 4. nadzemním podlaží domu s výtahem. Jedná se o přirozeně prosvětlený prostor s velkými špaletovými okny orientovanými na západ s pěkným výhledem do náměstí a na východ do vnitrobloku. Byt má dvě ložnice (jedna je vybavena velkou samostatnou šatnou), prostornou koupelnu s vanou, sprchovým koutem a dvojitým umyvadlem, samostatné WC, 2x technickou místnost s pračkou, sušičkou a otevřený obývací pokoj / jídelnu s výměrou 46 m2. Tento pokoj je vybaven pohodlnou koženou sedačkou, jídelním stolem pro 6 osob a nástěnnou velkou TV s plochou obrazovkou a kabelový připojením. Kuchyň je otevřená do jídelny a je plně vybavena všemi potřebnými spotřebiči a nádobím. Interiér má čistý a moderní design v odstínech bílé, podlahy jsou dřevěné.

Ihned před domem je zastávka MHD s výbornou dostupností do dalších městských částí, 7 minut na autobusové a vlakové nádraží. Byt je volná k nastěhování ihned.

POUŽÍTÉ TECHNOLOGIE
  • fotodokumentace v vysokým dynamickým rozsahem
  • plošné inzertní kampaně na realitních serverech
  • Cílené inzertní kampaně na sociálních sítích